Náš príbeh
"Ako keby sme to robili pre seba a svojich priateľov"
Naša cesta začala dlho pred vznikom tohto Jerky projektu pod hlavičkou Usušil & syn. Už pár mesiacov pred koncom roka 2015 sme si priviezli zo zámoria nadšenie vyskúšať si sami usušiť mäso. V tom čase sme zároveň pozorovali, že vyrábať Jerky vedia nielen chalani v USA, ale už sa nájdu aj dobrodruhovia u nás v ČR, ktorí experimentujú a ide im to. Povedali sme si, tak prečo by sa to nemalo podariť aj nám! Pár mesiacov uplynulo a my sme viezli prvú testovaciu várku na silvestrovskú akciu. Po Jerky sa zaprášilo.
Naše 100% Jerky
Máme radi kvalitné a poctivé veci
Mali sme radosť a robili ďalšie pokusy. Niektoré viac, iné menej úspešné. Vtedy nás prvýkrát napadlo, že by bolo úžasné sa jedného dňa výrobou Jerky živiť. Postupne sme sušili viac a viac a zistili sme, že ľudia okolo nás majú naše Jerky radi. Dopyt raketovo rástol a času bolo čoraz menej. Nakoniec sme v polovici roka 2017 nevydržali a skočili po hlave do kolotoča všetkých potrebných formalít, testovania produktov, prípravy výroby, podoby sáčkov, atď.
Sami máme radi kvalitné a poctivé veci, a to nielen čo sa týka jedla. Preto aj naše Jerky od začiatku robíme z najlepšieho mäsa a vybraného korenia. Aký je najlepší recept na Jerky? Žiadna chémia! Stačí trpezlivo sušiť a nesnažiť sa veci urýchliť. Malé várky a poctivá ručná práca sú základy nášho 100% JERKY. Tak sme vyrábali aj našu prvú várku. A stále vyrábame tak, ako sme to robili pre seba a svojich kamarátov. Dôkaz? Recept na Hovädzie s korením, tak ako ho poznáš teraz, sme prvýkrát použili práve na našu silvestrovskú várku v roku 2015 a od tej doby sa ani o chlp nezmenil.
Dobrú chuť, kamaráti! Honza „Usušil & syn” Pavel
Naše 100% Jerky
Je to oveľa viac než “len” sušené mäso
Naše 100% JERKY vyrábame ručne a poctivo z najlepších ingrediencií v malých várkach. Nepoužívame žiadnu chémiu, len riadne marinujeme a sušíme.
CHCEM SA DOZVEDIEŤ VIACNaše 100% Jerky
Bez chémie. Proste len mäso a korenie
Druhý deň jeden kúsok po druhom skladáme na sušiace pláta. Mäso sa nesmie prehýbať ani prekrývať a zároveň musíš efektívne využiť plochu. Ak máš rád puzzle, tak ťa skladanie bude baviť. Potom už len nastaviť čas a teplotu v sušiacom zariadení a ideš si dať šlofíka. Sušenie trvá v rádoch desiatok hodín a pri každom druhu mäsa sa líši. Miera vysušenia mäsa ovplyvňuje trvanlivosť Jerky. Našou snahou je mäso nepresušovať a zároveň dosiahnuť rozumnú dobu trvanlivosti. To všetko bez použitia chémie. Proste len mäso a korenie.
Za výrobný tím Usušil & syn, Dáša a Honza
Čo je Jerky
Americkí indiáni, európski moreplavci a teraz si na rade ty
Ak si ešte Jerky nevyskúšal, poznáš ho asi skôr ako “drahé” sušené mäso s americkou imidžou, ktorú nosia drsní chlapi. Nie všetko z toho je tak úplne pravda! Jerky /ˈdʒɝki/ je sušením konzervované mäso. Z verejne prístupných zdrojov nie je presne známe, aká civilizácia začala túto úpravu používať najskôr alebo ju najviac rozšírila, avšak je isté, že ako americkí indiáni, tak aj európski moreplavci hojne využívali jeho výhody na svojich dlhých výpravách. Vtedy mäso sušili na slnku alebo nad ohňom. Odtiaľ pochádza aj súčasný názov modifikovaný zo španielskeho slova „ch´arqui“.
Jerky býva najčastejšie hovädzie (prípadne pôvodné bizónie) alebo hydinové (najmä morčacie) či bravčové. Mäso sa pred prípravou nakrája na tenké plátky, obyčajne sa marinuje, korení alebo solí a následne sa suší pri teplote medzi 50 a 70 °C. Takto usušené mäso možno dlhodobo skladovať pri izbovej teplote a je dobre stráviteľným zdrojom energie a bielkovín. Jerky si môžeš dať na výletoch a pri cestovaní, pri športe a outdoorových dobrodružstvách, ako snack v práci alebo doma a kdekoľvek inde, kde naň budeš mať chuť.
Vzhľadom na to, že naše 100% JERKY vyrábame iba z najlepšieho chudého mäsa a v priebehu sušenia stratí veľkú väčšinu vody, je skvelou a ľahkou potravinou plnou energie a bielkovín. My vyrobíme 1 kg Jerky až z 3,4 kg čerstvého mäsa. To je prakticky maximálny možný pomer, aby Jerky nebolo „presušené“. Pri nákupe sa oplatí skúmať pomer pôvodnej váhy mäsa pred a po vysušení. V niektorých prípadoch totiž výrobca mäso menej vysuší, nechá v ňom vodu a trvanlivosť dosiahne aditívami.